Czym jest IP Box?

Co to jest IP Box?

Ulga IP Box to postać preferencji podatkowej wprowadzonej w 2018 roku.

Założeniem przyświecającym ustawodawcy przy okazji wprowadzania tego rodzaju nowinki, było pobudzenie rynku nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, poprzez wprowadzenie preferencyjnego opodatkowania 5% w podatku PIT i CIT (dla dochodów uzyskanych z kwalifikowanych praw własności intelektualnej), zamiast złożonego oprocentowania 12 lub 32% na zasadach ogólnych PIT, 19% przy podatku liniowym PIT czy 9 lub 19% podatku CIT.

Ważnym jest, że korzystanie z ulgi IP Box możliwe jest w zeznaniu rocznym, więc dochody uzyskane na przestrzeni roku z kwalifikowanych praw własności intelektualnej pierwotnie podlegają ww. oprocentowaniu, a dopiero przy okazji składania zeznania rocznego można ubiegać się o zastosowanie ulgi IP Box, co jednak jest również obwarowane konkretnymi wymogami. Spełnienie warunków nie oznacza jeszcze potwierdzenia słuszności zastosowania ulgi. Aby takie uzyskać należy oczekiwać pozytywnej opinii organów skarbowych w interpretacji indywidualnej.

Podstawowym celem wprowadzenia IP Box było zwiększenie atrakcyjności prowadzenia przez firmy oraz przedsiębiorców będących osobami fizycznymi działań badawczo-rozwojowych oraz wytwarzania i rozwijania praw stanowiących kwalifikowane prawa własności intelektualnej, które nadają się do komercjalizacji.

Jest to rozwiązanie pozwalające funkcjonalnie domknąć proces (B+R) i uatrakcyjnić etap komercjalizacji wyników działań dzięki możliwości zastosowania preferencyjnej (5%) stawki opodatkowania dla dochodów uzyskiwanych z takich praw. IP Box związany z komercjalizacją i promowaniem praw własności intelektualnej jest rozwiązaniem nowym w Polsce, lecz niekoniecznie nowatorskim w kontekście rozwiązań dominujących na świecie, gdyż od wielu lat stosowanym we Francji, Irlandii czy Luksemburgu.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w sprawie IP Box to zapraszam do współpracy. Bądźmy w kontakcie! Możemy umówić się na spotkanie na żywo lub konsultację online 

stopka blog

Udostępnij:

Więcej postów

Skontaktuj się z nami

KM Legal&Tax , wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt Realizacja ITenter.pl